Струнните инструменти са музикални инструменти, които използват опънати струни за извличане на звук. Наричат се още кордофонни (корда = струна).
Към тази група спадат всички видове струнни инструменти при които звукоизвличането се постига чрез привеждането на струна в трептене по някакъв механичен начин. Това може да стане както със лък така и с пръсти (или перце).
Обикновено струните са опънати по гриф. Те са изпънати с различна сила, за постигане на звук с различна честота и тоналност. С притискане на струната на различна дължина по грифа, на практика се получава различна дължина на самата струна, и така се получават различни тонове. Праговете на грифа, са разпределени на определено разстояние един от друг за да се постигне правилно разпределение на тоновете.
![]() |
Струнни музикални инструменти |
Кордофонни инструменти са например: цигулка, виола, виолончело, контрабас, арфа, китара, мандолина, гъдулка и т. н.
Цигулката е музикален инструмент от групата на струнните лъкови инструменти, обикновено с четири струни, настроени на квинта.
Звукът се извлича от цигулката чрез прокарване на лък по една или повече струни, като едновременно с това струните се притискат с пръстите на другата ръка, за да се получи пълен набор от тонове.
Цигулката се състои от резонаторна кутия (корпус), шийка с гриф, охлюв с ключове, столче (магаренце), струнник, „душичка“ и четири струни; лъкът ѝ е дълъг 75 см.
Корпусът е с форма на две извити навън стремена (горно и долно) и едно извито навътре (средно). Той се състои от заоблена долна дъска (изработена предимно от явор), също така заоблена горна дъска (смърч или червена ела) с два f-образни звукови отвора (ефове) и вертикални странични дъски или царги (явор).
Грифът е дървена пластина от абанос. Чрез притискането на струните към нея се определя височината на тона.
Струните в миналото са били изработвани от биологични материали, предимно животински черва. Днес се използват по-често полиетиленови (перлонови) или метални струни.
Сам по себе си лъкът, чиято тетива се изработва от косми на конска опашка или полиетиленови влакна, не е част от цигулката, но е изключително важен за звукоизвличането.
Цигулката има диапазон от „сол” на малка октава до „до” на четвърта октава.
Виолата е с малко по-големи размери от цигулката. По форма и конструкция, както и по начин на звукоизвличане тя е близка до цигулката. Тоновият и обем е от до на малка октава до ла на трета (с възможност за повишаване). Лъкът на виолата е по-къс от този на цигулката. Струните са по-дебели, а корпусът е по-дълъг и тежък. Звучността на виолата е матова, носова.
Виолончелото се състои от гриф; щок (за нагласяне на височината на инструмента); предна и задна дъска; дървено магаре, държащо тежестта на струните; охлюв, в най-горната част; душичка, във вътрешността на инструмента; два ефа (отвори в предната дъска, за да се чува по-ясен и плътен звук); 4 струни - ла, ре, сол, до; струнник с машинки за фино настройване и дървени ключове за грубо настройване, които са част от охлюва. Лъкът се състои от пръчка, която се дели на 3 части - горна, долна и средна; косми от конска опашка, които вадят звука от струните; винт за разпускане и стягане на космите, и част, наречена жабка. Музикалният инструмент се настройва по тона ла от малка октава.Диапазон-от до на голяма октава до ла на четвърта.
Контрабасът има 4 струни, настроени на чисти кварти. Той е най-големият и най-ниско звучащ струнен инструмент. Източника на звука са струните. Той е лъков, защото звука се получава чрез търкане на струните с лък.
По материали от : http://bg.wikipedia.org/
Няма коментари:
Публикуване на коментар